ГО «Українська асоціація міст, що навчаються»:
МЕЛІТОПОЛЬ – ПЕРШЕ УКРАЇНСЬКЕ МІСТО ЧЛЕН ГЛОБАЛЬНОЇ МЕРЕЖІ ЮНЕСКО МІСТ, ЩО НАВЧАЮТЬСЯ

ГО "Українська асоціація міст, що навчаються»:
МЕЛІТОПОЛЬ – ПЕРШЕ УКРАЇНСЬКЕ МІСТО ЧЛЕН ГЛОБАЛЬНОЇ МЕРЕЖІ ЮНЕСКО МІСТ, ЩО НАВЧАЮТЬСЯ
Мелітополь - місто у Запорізькій області з населенням 157 тисяч осіб. У 2016 році тамтешні освітяни, науковці та громадські активісти вирішили об'єднатися з представниками органів місцевого самоврядування з метою долучення рідного міста до Глобальної мережі ЮНЕСКО міст, що навчаються.
Після місяців копіткої праці була розроблена та подана відповідна заявка, яку згодом схвалили на найвищому рівні ЮНЕСКО. Червень 2016 року став по-справжньому унікальним місяцем для історії Мелітополя. Місто стало першим на всьому пост-радянському просторі, яке отримало статус члена Глобальної мережі ЮНЕСКО міст, що навчаються.
Участь у Першій Міжнародній конференції членів Глобальної мережі ЮНЕСКО міст, що навчаються (м. Ханчжоу, КНР). Листопад 2016 року.
ЯК ВСЕ ПОЧИНАЛОСЯ
З метою практичної реалізації в міській громаді концепції «місто, що навчається» на початку 2017 року було засновано Громадську організацію «Українська асоціація міст, що навчаються». Основним напрямком діяльності команди однодумців є популяризація ідеї побудови міст, що навчаються не лише на місцевому, а й на регіональному та національному рівні.

Спочатку в організації з такою, здавалось би, всеохоплюючою назвою, було зовсім небагато людей, одна з них - Наталя Іванова: «До того, як приєднатися до організації, я багато років працювала у сфері культури та місцевому самоврядуванні. Тому спочатку моєю діяльністю в організації була координація окремого напрямку та налагодження взаємозв'язків наших активістів із закладами культурно-освітньої сфери міста та комунальними установами, сприяння перетворенню місцевих бібліотек та музеїв на своєрідні «освітні маяки», які б надавали містянам послуги з навчання впродовж життя та освіти дорослих, зокрема.
Наталя Іванова, заступник голови ГО «Українська асоціація міст, що навчаються»
Дуже хочеться, щоб люди були якомога більше залучені до різних культурно-освітніх проєктів, бо освіта - це про майбутнє, і саме від рівня освіченості населення залежить успіх та прогрес як окремого міста, так і всієї держави, тому що саме люди - найголовніший скарб будь-якої громади».
ТРЕБА ВЖЕ СЬОГОДНІ ПРАЦЮВАТИ НАД ТИМ, ЩО ТИ БУДЕШ МАТИ ЗАВТРА
Організація плідно працює над розширенням своєї діяльності та набирає популярності серед інших українських міст, які також усвідомлюють провідну роль освіти впродовж життя для сталого розвитку.

«Так, з 2017 року працює заснована за ініціативи нашої організації Українська мережа міст, що навчаються, яка об'єднала спільноти прогресивних українських міст, що обрали в якості пріоритету свого розвитку освіту впродовж життя – на час заснування в 2017 році це були міста Мелітополь, Нікополь, Новояворівськ, Павлоград, Токмак», - зазначає Наталя Іванова.
Сергій Прийма, голова ГО, презентує досвід Мелітополя на Міжнародному круглому столі «Українські міста, що навчаються: досягнення та плани»
Для подальшого прогресу на шляху побудови «міста, що навчається» представники Мелітополя беруть активну участь у міжнародних заходах Глобальної мережі ЮНЕСКО міст, що навчаються, та продовжують розвиток національної мережі.
Круглий стіл «Освіта дорослих: тенденції розвитку в Запорізькому регіоні»
На Четвертій Міжнародній конференції членів Глобальної мережі ЮНЕСКО міст, що навчаються, яка відбулася в жовтні 2019 року у місті Медельїн (Колумбія) і була присвячена темі «Включення – принцип навчання впродовж життя і сталого розвитку міст», було визначено сім ключових пріоритетів для плану майбутньої роботи членів Мережі. Місто Мелітополь наступні два роки буде працювати в кластерах «Громадянська освіта», «Планування, моніторинг та оцінювання в галузі освіти» та «Освіта для сталого розвитку».
Визнанням прогресу міста у просуванні цінності освіти впродовж життя стало номінування Мелітополя Національною комісією України у справах ЮНЕСКО на всесвітній конкурс Премії «UNESCO Learning City Award 2019».

У січні 2019 року Інститут ЮНЕСКО з освіти впродовж життя оголосив результати цього конкурсу і серед 10 міст-лауреатів Премії з країн по всьому світу, серед яких Данія, Китай, Греція, Єгипет, Малайзія, Нігерія, Колумбія, Мексика і Корея, є і українське місто Мелітополь.

Команда ГО «УАМН» впевнена, що це визнання досягнень міста є і певним маркером успіху на шляху побудови «міста, що навчається», а також і певним викликом на майбутнє, бо процес побудови «міста, що навчається» є безперервним.
БУДЬ-ЯКІ ТРУДНОЩІ МОЖУТЬ СТАТИ НОВИМИ МОЖЛИВОСТЯМИ, ЯКЩО НА НИХ ПОДИВИТИСЯ ПІД ПРАВИЛЬНИМ КУТОМ
Пандемія коронавірусу, безумовно, внесла певні корективи у діяльність «Української асоціації міст, що навчаються». Якщо б не ситуація з карантином, то вже сьогодні ми б мали відповідь на питання про приєднання до Глобальної мережі ЮНЕСКО міст, що навчаються ще трьох великих українських міст: Львів, Полтава та Суми.

«Ми всіляко намагаємося підтримувати зв'язок з цими містами та допомагати з процесом набуття членства у Глобальній мережі. Слід зазначити, що Національна комісія України у справах ЮНЕСКО вже схвалила заявки від цих міст, але у зв'язку з пандемією поки що невідомо, коли ці міста будуть офіційно прийняті до глобальної спільноти», - зауважила Наталя, оскільки Інститут ЮНЕСКО з навчання впродовж життя відтермінував подачу заявок від національних комісій до 30 липня 2020 року.

У відповідь на виклики, спричинені пандемією, Інститут ЮНЕСКО з навчання впродовж життя з березня розпочав роботу щодо організації та систематичного проведення серії вебінарів щодо тих рішень, які використовують міста члени Глобальної Мережі ЮНЕСКО міст, що навчаються на подолання наслідків пандемії. Вебінари присвячені як взагалі питанням реагування міст в цілому на виклики епідемії, так і тим конкретним ситуаціям, в яких опинилися національні системи освіти міст-членів Мережі ЮНЕСКО міст, що навчаються.

Перед більшістю громад постала необхідність напрацювати нові способи організації віддаленої роботи та навчання. Комусь для цього потрібно повністю перебудувати своє життя, а хтось просто мобілізує усі наявні навички і впевнено крокує далі.
Навчання здолає вірус #Education_vs_Covid19
«Натхненні ідеєю колег з Інституту ЮНЕСКО з навчання впродовж життя ми також почали на сторінках нашої організації у соціальних мережах обмінюватися з українськими містами кращими напрацюваннями: як саме навчання впродовж життя може сприяти розповсюдженню знань в еру соціальної ізоляції, розширенню доступу до освіти в період карантинних заходів для різних категорій населення, забезпеченню психологічної стабільності. Це допомагає людям підтримувати здоров'я та відкривати нові можливості для онлайн навчання», -розповіла Наталя Іванова. - Одним з яскравих прикладів такої діяльності в нашому місті є робота Громадської спілки «Соціальне підприємство «Центр освіти дорослих «Перший». І сьогодні, незважаючи на карантинні обмеження, люди мають змогу вивчати іноземну мову, проходити курси особистої ефективності та громадської освіти, не виходячи з дому.
Деякі учні кажуть, що так навіть зручніше, бо не треба витрачати час на дорогу, іншим - помітно не вистачає живого спілкування, бо курси - це не тільки місце для навчання, а ще й для пошуку нових друзів, з якими потім можна буде придумати та реалізувати власний проєкт».

«Повірте, на курсах Центру освіти дорослих «Перший» збираються люди абсолютно різних професій та поглядів, але їх об'єднує спільна жага до нових знань», - зазначила Наталя. На початку роботи спілки основний акцент робився на залучення до навчання місцевого населення, але тепер, коли через карантинні обмеження велика частина діяльності перемістилась в онлайн - це стало новим витком у нашому розвитку.
#Education_vs_Covid19: нові плани, нові формати
Саме зараз стало зрозумілим, що ця діяльність може виходити за межі рідного міста. Тепер у Центру є учні з різних куточків України, в тому числі з Харкова та Києва. До речі, на деяких курсах навчається багато внутрішньо переміщених осіб, що допомагає їм значно швидше адаптуватися до нових умов життя.

Отже, труднощі із запровадженням карантинних заходів стали для нас новими можливостями, тому що ми просто подивилися на них під іншим кутом», - підсумувала Наталя.
«Мелітополь – місто можливостей»
(фото міста - Dima Antifeev)
ЯК МОЖНА ДОЛУЧИТИСЯ ДО ПРОЄКТУ
Повна інформація про діяльність ГО «Українська асоціація міст, що навчаються» присутня на офіційному сайті.

Також доволі багато інформації можна знайти на офіційній сторінці організації у Facebook.

Дізнатися більше про можливості навчання на курсах Центру освіти дорослих «Перший» можна на його сайті.
Олег Давиденко
*Світлини для фотоісторії надані ГО "Українська асоціація міст, що навчаються»
Змінити світ можеш і ТИ!
#GOZNAMY

ІНШІ ІСТОРІЇ