«МОЛОДІЖНА ОРГАНІЗАЦІЯ СТАН»:
СТАН СОЛІДАРНОСТІ

«МОЛОДІЖНА ОРГАНІЗАЦІЯ СТАН»:
СТАН СОЛІДАРНОСТІ
Проект реінтеграції ветеранів АТО та переселенців. «В сучасній Україні ветерани, які повернулися з війни, а також люди, які були змушені переселитися з окупованих територій, – мають впливати на розвиток громад», – таку позицію обстоюють активісти молодіжної організації СТАН. Вже кілька років поспіль, в рамках проекту «Стан солідарності», вони навчають та підтримують ініціативи людей, що отримали воєнний досвід.
ЯК ВСЕ ПОЧИНАЛОСЯ
Активісти об'єдналися 2008 року навколо мистецтва – вони хотіли швидких соціальних змін і планували діяти за допомогою художніх акцій, культурних проектів та інше. Проте згодом зрозуміли, що швидко змінити суспільство не вдасться – і взялися за більш повільну – фундаментальну роботу: формування різних активних груп громадян.
фото з архіву ГО Молодіжна організація «СТАН»
Молодіжна організація спочатку працювала на сході України, в Луганську. Утім, у березні 2014 року, з початком бойових дій, активісти були змушені переїхати до Івано-Франківська і пустити там коріння. «Однією з цілей СТАНУ є об'єднання людей», – розповідає координаторка проектів Юлія Сінькевич, - «і це не лише про Луганськ та Івано-Франківськ, а й про всю Україну. Єднаємося ми на основі спільних цінностей».
Юлія Сінькевич, координаторка проектів ГО «Молодіжна організація «СТАН»
«Ми – організація міленіалів, що мріє побачити Україну різноманітною. У нашому розумінні це – суспільство, де є плюралізм думок, толерантне ставлення і повага до інших, до різних людей. Ми хочемо по всій Україні сформувати незалежні активні групи громадян, які будуть просувати зміни, дружити, обмінюватися досвідом», – каже засновник СТАНу Ярослав Мінкін.
Ярослав Мінкін, засновник ГО «Молодіжна організація «СТАН»
ЧОМУ ВАЖЛИВА РЕІНТЕГРАЦІЯ ВЕТЕРАНІВ
Багато активістів СТАНу мають власний життєвий досвід переселенців. Вони добре розуміють, скільки ризиків таїть упередженість, закритість суспільства, байдужість громадян. «Коли людина повертається з фронту, вона відчуває, що нікому не потрібна. З одного боку звучать пафосні політичні гасла – з іншого існує дискримінація: ветеранів не хочуть брати на роботу, є обережність в медичній сфері, упередженість… це робить певну частину людей агресивними – і саме на них потім починає впливати пропаганда, заклики до насильства. В результаті вони можуть стати інструментами розхитування ситуації», – каже Ярослав Мінкін, – «ветеранів та ветеранок намагаються використовувати в політичних цілях. Саме тому ми вважаємо, що ветерани – та група, з якою треба працювати. Кожен, хто йшов воювати на фронт, робив це й заради миру у своїй громаді. Ми хочемо, щоб ветерани реінтегрувалися, а громада – активізувалася».
Тренінг з гендерної рівності для ветеранів
Важливо, щоб ветерани та ветеранки були активно присутні у кожній соціальній групі, були включені в різні процеси суспільства – серед освітян мають бути вчителі-ветерани, серед медиків лікарі з військовим досвідом. Активісти також працюють над тим, щоб ветерани та переселенці зустрічалися й спілкувалися між собою. Це – важливий момент, бо дуже часто здається, що ці соціальні групи є ніби на протилежних полюсах.
ІНСТРУМЕНТИ ЗМІН
З чого розпочати боротьбу проти упереджень? Автори проекту вивчали стереотипи щодо переселенців, аналізували їх та намагалися руйнувати під час особистих зустрічей, а також за допомогою статей про конкретні історії успіху.

Започаткували серію тренінгів. Лише торік СТАН провів понад 100 освітніх заходів, що охопили близько трьох з половиною тисяч людей.
«Освіта – найперший та найдієвіший інструмент. У сучасному світі є багато знань, які в Україні майже недоступні. Ми передаємо знання і світовий досвід ветеранам», – розповідає Юлія Сінькевич. – «Наприклад, проводимо тренінги з розвитку бізнесу, практик інклюзивного суспільства, культурних практик. Також, ми проводимо супровід та підтримку їхніх ідей, проектів – таким чином допомагаємо їм та їхнім громадам бути ефективними».

«Хочу, щоб потім ветеран сказав: «так, я знаю, за що я боровся – я боровся за екологію в Україні, я боровся за демократію та права людини в Україні, за те, щоб мої діти жили в безпечному суспільстві», – додає Ярослав.
Тренінг з проектного менеджменту для ветеранів у Львові
Проекти з реінтеграції ветеранів АТО зараз є успішними у Львівській, Київській та Дніпропетровській області. Наприклад, один з учасників після програми створив відповідальний екологічний бізнес, іншого було обрано депутатом, ще один працює у лікарні.

Активісти також пишаються переселенцями з Донецької та Луганської області, котрі 2 роки тому брали участь у програмі по соціальному підприємництву і зараз вже мають власний розвинений бізнес, хочуть допомагати фінансувати навчання таких, як вони.
НЕ ТРЕБА БУТИ ДИПЛОМАТОМ,
ЩОБ БУДУВАТИ ДІАЛОГ
Наразі в організації СТАН існують програми волонтерства й стажування – як для українців, так і для іноземців. Волонтери займаються практичною допомогою, а також можуть долучитися до креативної роботи – розробки соціально-культурних проектів СТАНу.
фото з архіву ГО Молодіжна організація «СТАН»
Детальніше про діяльність Молодіжної організації "СТАН" можна дізнатися на її сторінці у Facebook та на сайті.

«Дуже раджу активним молодим людям, які відчувають бажання змінювати цей світ і змінюватися разом з ним, долучатися до нас», – каже Ярослав Мінкін, – «просто пишіть нам, ми не залишимо вас без відповіді!»
Ольга Река
Не треба бути дипломатом, щоб будувати діалог.
Змінити світ можеш і ТИ!
#GOZNAMY
ІНШІ ІСТОРІЇ