«ЦЕНТР ПРАВ ЛЮДИНИ ZMINA»:
ZMINA ДІСТАЛАСЯ ІНСТИТУТУ ПРОПИСКИ

«ЦЕНТР ПРАВ ЛЮДИНИ ZMINA»:
ZMINA ДІСТАЛАСЯ ІНСТИТУТУ ПРОПИСКИ
Проект "Свобода пересування для кожного: реформа системи реєстрації місця проживання в Україні" - плід майже 5-річної праці його засновниці Людмили Янкіної і команди експертів. За кілька років він, під протекцією #Центру прав людини ZMINA, доніс проблему застарілості системи так званої прописки до міністерських і парламентських стін. Презентував унікальні дослідження і, цілком ймовірно, невдовзі позбавить українців залежності від штампу в паспорті.
ЯК ВСЕ ПОЧИНАЛОСЯ
Грандіозний проект стартував з особистої історії Людмили Янкіної, яка в 2015 році не змогла проголосувати на місцевих виборах у Києві через свою луганську прописку. Надто складна процедура, коли місце реєстрації за тисячі кілометрів від виборця. Людмила почала слідкувати за темою в соцмережах і зрозуміла, що таких "постраждалих", як вона, вистачає. Багато українців обмежені в правах саме через реєстрацію.
Людмила Янкіна, засновниця проекту "Свобода пересування для кожного: реформа системи реєстрації місця проживання в Україні", ГО #Центр прав людини ZMINA
"На цій хвилі познайомилась з Тетяною Печончик, головою правління громадської організації #Центр прав людини ZMINA, - пригадує Людмила, нині засновниця проекту #"Свобода пересування для кожного: реформа системи реєстрації місця проживання в Україні". - Вона дала можливість спробувати трансформувати ідеї в конкретну справу".

Людмила - системний проектний менеджер з відповідними навичками і досвідом впровадження бізнес-проектів — взялася за реалізацію задуманого без будь-якого фінансування. ZMINA забезпечила їй дах над головою в переносному і прямому сенсі: Людмила стала частиною команди і отримала куточок для роботи. "Місяців 8 не мала навіть власного столу. Попри це наприкінці 2015-го вже прописала першу концепцію реформи і сформулювала головне завдання: визначити кількість і категорії людей, яких стосувалася проблема реєстрації місця проживання, і запропонувати комплексне рішення", - розповідає Людмила.
КРІЗЬ НЕТРІ ЗАКОНОДАВСТВА
Одні соціологічні компанії запевняли, що порахувати українців-внутрішніх мігрантів нереально, інші не вірили в перспективу праці. Лише Аналітичний центр CEDOS погодився зробити перше кабінетне дослідження, за допомогою якого потім вдалося здобути перший грант від фонду Відродження і шведського фонду SIDA для проведення якісного дослідження "в полях".

Далі — презентація результатів та ідеї реформи, перемовини в МВС, налагодження різнобічного партнерства і створення міжвідомчої робочої групи для реформування системи. "Проект підтримали в ЄС і в 2018 році почалася підготовка до перших системних кроків реформи. У мене з'явилася ціла команда правових аналітиків, адвокаційних менеджерів, партнерів", - розповідає Людмила.
Альона Луньова, менеджерка з адвокації Центру прав людини ZMINA
Гуртом нам вдалося провести перше національне соцдослідження і створити "Зелену Книгу системи реєстрації місця проживання" - дослідження впливу прописки на реалізацію прав людини з точки зору законодавства.
"Ми стали першими, хто за всю історію України на такому рівні дослідив ці речі, - додає вона. - Висновки шокуючі — мільйон українців живуть без реєстрації, і їм більшість адмінпослуг та публічних сервісів не доступні".
ПЛАНИ НА ЗАВТРА
На черзі - "Біла Книга реформи для уряду України" про те, як будувати систему в ідеалі, збірка рекомендацій для всіх сфер держуправління, яких торкається інститут реєстрації місця проживання. Конкретні рішення, необхідні, аби реформа відбулася комплексно. "Зробити так, аби людина могла повідомити свою адресу і брати участь у місцевих процесах, нічого не доводячи", - наводить приклад Людмила Янкіна.
Презентація парламентарям моделі нової системи реєстрації місця проживання
А майнові права стали відокремленими від реєстрації місця проживання ще до скасування її нинішньої процедури. Уся робота відбувається за підтримки ПРООН та Посольства Данії. "Незабаром винесемо на загальне обговорення законопроект, - обіцяє його співавторка. - Гальмування реформи дорого коштує людям і державі". Так, дослідники підрахували, що за останні роки внутрішні мігранти витратили майже 2 млрд грн на поїздки для отримання адмінпослуг за місцем реєстрації. У кожного на це пішло майже по 5 робочих днів.
ЯК ДОЛУЧИТИСЯ ДО ПРОЕКТУ
Найперше, чого потребує #"Свобода пересування для кожного: реформа системи реєстрації місця проживання в Україні" - підтримка громадськості, народна адвокація змін. Щоб вона розвивалась, треба, аби якнайбільше людей перейнялися ідеєю реформи і вчиталися в її суть. Адже є ризики, що незнання суті породить протест — мовляв, без прописки настане хаос (хоча ризики проектом мінімізовані). "Будемо активно адвокатувати питання в Раді і просимо допомоги в просвітницькій роботі, публічної підтримки", - говорить Людмила Янкіна.

Більше про діяльність Громадської організації #Центр прав людини ZMINA дізнавайтесь на сайті та на Facebook сторінці організації.
Тетяна Негода
Змінити світ можеш і ТИ!
#GOZNAMY

ІНШІ ІСТОРІЇ